tavuk yemliği alacaklar buraya

TAVUK YEMLİĞİ AMA HANGİSİ

tavuk yemliği özellikle son zamanlarda çeşitli yumurta ve süs tavukçuluğunun hit yaptığı günümüzde hobi için bu iş ile uğraşanların en çok aradığı ürünlerin başında gelmekte

bununla beraber bir çok tavuk yemlik modelleri olduğundan tavuk yemliği arayanların kafalarını karıştırsa da bu yazımızda bu karışıkla son vereceğiz.

 Öncelikle yetişkin bir tavuk bir günde kaç kg yem tüketir bu bilinmeli bundan sonra hava koşulları ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak aranılan doğru yemlik nasıl bulunur bunu öğrenmiş olacaksınız.

Yetişkin bir tavuk bir günde maksimum 120 Gr yem yer buna göre kaç kg yemlik alacağınızı bulabilirsiniz. tabi bu sizin kümese kaç günde bir uğradığınıza göre de değişir 3 Kg lık bir yemlik 25 tavuğun bir günlük yem ihtiyacını karşılar tabi siz kümese her gün girip yem vermek istemezseniz 15 kg lık bir yemlik ile 5 gün boyunca 25 adet tavuğun yem ihtiyacını karşılamış olursunuz.

HANGİ YEMLİĞİ SEÇMELİYİM

Gelelim hangi tavuk yemliklerini seçeceğinize çeşitli malzemelerden yapılan tavuk yemliklerin de çevre ve hava faktörü çok önemli bu yüzden açık alanda yani yağmur altında veya nemli ortamda kalacaksa mutlaka plastik yemlikler tercih edilmeli fakat kümes içinde yem verilecekse metal yemlikler tercih edilebilir bununla birlikte plastik yemliklerin temizlenmesi yani su ile temizlenmesinden bahsediyoruz böyle durumlar için kümes içinde de plastik yemlikleri tercih edebilirsiniz.

Daha çok hayvanım var ne yapayım diyenler için iki farklı çözüm var besleme için ya otomatik tavuk yemleme makinesi alırsınız. yada 15 kg lık yemliklerin adetini çoğaltırsınız sonuçta 15 kg lık tavuk yemlikleri de otomatik tavuk yemliği olarak geçmektedir. kimi üreticiler benim elimden gelir ben yapabilirim diyebilir bu tarz yemlikleri bunun için pvc borudan yemlik yapımı diye arattığınızda çeşitli yemliklere ulaşabileceksiniz arama sonuçlarında son zamanlarda daha çok damacana yemlik olarak kullanılmaya başladı bu yüzden olsa gerek firmalar da damacanaya uyumlu tavuk yemliği üretimine başladılar.

civcivler için de yukarıda saydığımız kurallar geçerli olmakla birlikte bilmeniz gereken tek şey yarka denilen yumurta vermeden önceki haldeki tavuğun ne kadar yem tükettiği, yarka denilen dönemde tavuklar günde ortalama 90 gram yem tüketirler  bu bilgi ile sizde yukarıda verdiğimiz formüle göre kendi yemliğinizin hangisi olduğunu görebilirsiniz.

civcivler doğduktan sonraki dönemde civciv başlangıç yemliği denilen tablaya benzer bir yemlik içinden yem yemelidirler bu yemlik yemin temiz kalmasını sağlayan ve civcivlerin temiz ve mikropsuz büyümesi için gerekli bir yemlik çeşididir. civciv yemliği yapımı ile de uğraşmaya gerek olmadığı kanaatindeyiz zaten bu ürünler piyasada çok olduğundan fiyatları konusunda da uygun durumdadır.

ekonomik tavuk yemliği yada ekonomik civciv yemliği arayanlar web sitemiz www.modernciftlik.com dan alışveriş yapabilirsiniz.

civciv yemliği
tavuk yemliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir