Sokak hayvanlarını biz beslemeliyiz

Temmuz 2, 2018 0 Yazar: modernciftlik
Sokak hayvanlarını biz beslemeliyiz
Günümüzde yaşanan ve üzüntüyle takip ettiğimiz sokak hayvanlarına karşı yapılan insanlık dışı davranışlara toplum olarak sosyal medya üzerinden ciddi protesto paylaşımlarını izliyoruz.
Sonuçlara tepki vermek adına üzerimize düşeni yaptığımız konusunda kimsenin bir itirazı yok özellikle ünlü diye adlandırılan kesimin de bu tür olaylar karşısında yapmış olduğu paylaşımlar ile toplumun bu algısının tetiklendiği aşikar.
Sonuçlardan ziyade sebeplerinin önüne geçecek gerçek çözümler üretmek konusunda zayıf olduğumuzu düşünüyorum. Hayvan sevgisinin aşılanması konusunda milli eğitim müfredatında birşeyler olabilir yada sınıflara hayvanlar ile ilgili etkinlikler
düzenlenebilir
Sokak hayvanları hakkında yapılacak en önemli uygulama onların su ve mama ihtiyaçlarının karşılanarak evet onlarla aynı hayatı paylaşıyoruz ve onların beslenmesi de bizim sorumluluğumuzda demek için bunu çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor.
Anne babalar olarak bunu öğretme şansımız tabiki var fakat en etkili öğrenme yine okulda olduğundan bu tür öğrenim işlerini öğretmenlerin yürütmesi gerektiğine inanıyorum.
Sonuç olarak her sınıfın bir mama kabı ve bir su kabı olacak ve öğrenciler bu su ve mama kaplarını doldurarak bu sorumluluğa ortak olacaklar ve hayvan sevgisini böylece aşılamış olacağız.
Hayvanları besleyerek onların o öğrencilere emanet olduğu sonucuna vardığımız da o öğrenciler büyüdüklerinde daha önceden yaşamış oldukları bu güzel tecrübeler sebebi ile hayvanlara zarar vermeyi bir kenara koyun
nerde bir hayvan görseler acaba bu hayvanları kim besliyor diye merak edecekler. Çocuklarımızın yetişkin dönemlerinde bu tür haberler almamak için şimdi bizim elimizden geliyorken onları bu geleceğe hazırlamamız gerekmekte.
Sokak ta yaşayan hayvanların aç veya susuz olup olmadığını bilemeyiz fakat su ve mama kaplarının boş olup olmadığını gözlemleyebiliriz. Böylece o semtte yaşayan hayvanların mama ve su kaplarının bulunduğu bölgede aç kalmadıklarından emin olabiliriz.
umarız firmalar sokak hayvanlarının su ve mama ihtiyacı olarak sosyal sorumluluk projeleri geliştirirler ve sokakta yaşayan hayvanlara böylece can verirler.
Bir defasında bir belediyenin su ve mama kabı tabelasında okuduğum bir yazı ile makaleme son veriyorum. Bir şehrin sokak hayvanları sizden kaçmıyorlar ise o şehirde yaşayın çünkü orada iyi insanlar yaşıyordur…