koyun kırkma makinası

koyun kırkma makinası koyunların kırkım zamanı çiftçilerin en büyük yardımcısıdır. koyunların yünleri özellikle uzadığı zaman verim düşüklüğüne sebep olmaktadır. bu verim düşüklüğü genellikle et kaybına ve strese sebep olduğundan koyunları kırkma işlemi yapmak zorunludur. eski yöntemler ile büyük sürülerin kırkım işlemi çok zahmetli ve uzun sürdüğünden teknoloji ile gelişen makinalar bu sorunu da ortadan kaldırmıştır. az hayvanı olana da çok hayvanı olana da çeşitli koyun kırkma makineleri üretilmiştir.

Büyük sürüleri olan çiftçiler şaftlı koyun kırkma makinası nı tercih ederken küçük sürüleri olan çiftçiler ise el tipi elektrikli koyun kırkma makinalarını tercih etmektedirler, bu pazarda çeşitli ülkelerin çeşitli markaları kalite fiyat kategorisine göre sıralanmaktadır. özellikle isviçreli firma olan heiniger dünyanın en iyi koyun kırkım makinelerinin üreticisi olarak bilinmektedirler o firmadan sonra Alman Constanta koyun kırkma makinası ikinci sırayı almaktadır, bu makine heiniger firmasının ürününü ile hemen hemen aynı kalitede fakat fiyat olarak biraz daha ekonomik olduğundan ülkemizde daha çok tercih edilmektedir. Bir diğer alman firması olan liscop ise yüksek motor güçlü makinesi ile bu sektörde ben de varım demektedir. 450  watt güç üreten liscop koyun kırma makineleri 100 ve 200 arasında koyunu olan çiftçilerin tercih ettiği bir marka olarak göze çarpmaktadır.

 

koyun kırkma makinası

 

 

 

 

 

 

Yukarıda saydığımız markaların yanı sıra çinde üretilen bir çok firmada bulunmaktadır çin malı algısını yıkan bir kaç makinenin yanı sıra az hayvanı olan çiftçiler için ekonomik makineleri yine çinden ithal edilmeye devam etmektedir. çin malı koyun kırkma makinası olarak en çok tercih edilen makineler arasından fleibig ve cat power bulunmaktadır. daha az hayvanı olanlar ise ekonomik çin malı makineleri tercih etmektedirler.

koyun kırkım makinası

koyun kırkma makinaları kadar bıçak seçimi de önem arz etmektedir. her ne kadar aynı kalıp olarak üretilse de çin malı bıçaklar ile alman yada isviçre menşeili koyun kırkma makinesi bıçakları aynı çelik kalitesinde değildirler. Yine de çin malı ekonomik koyun kırkma makine bıçağı alınacak ise mutlaka beiyuan markalı bıçaklar tercih edilmelidir. satın alma işlemini genellikle alt tarak ve üst bıçak olarak alınması daha verimli sonuç alınması için gereklilik arz etmektedir. isviçre malı heiniger in edge ovina markalı bıçağı en çok beğenilen yedek bıçaktır. bu bıçak seti ile 100 den fazla koyunun kırkıldığı müşterilerimiz tarafından bizlere iletilmiş durumdadır. yine constanta bıçaklarının kalitesi de tartışılmaz durumdadır. Aynı heiniger bıçaklardaki performansı bu bıçaklardan da alabilirsiniz.

koyun kırkma makinası
koyun kırkma makinası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir